1945

2 stycznia
Ostdeutscher Beobachter wychodzący w Poznaniu ogłosił w artykule wstępnym  Deutschland wird nie kapitulieren (Niemcy nigdy nie skapitulują).

4 stycznia
W Poznaniu czterech nie rozpoznanych mężczyzn ostrzelało dwuosobowy patrol niemiecki.

7 stycznia
Arthur Greiser, Namiestnik Rzeszy uroczyście otworzył odcinek kolei wąskotorowej Pleszew-Broniszewice.

11 stycznia
Na spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Rzeszy Greiser zapowiedział rozbudowę tej uczelni.

17 stycznia
Trwają masowe ucieczki Niemców z Łodzi.

18 stycznia
W nocy z 17 na 18 stycznia i w ciągu dnia Niemcy wymordowali około tysiąca więźniów w więzieniu na Radogoszczy w Łodzi.

Niemcy dokonali ostatniego mordu na kilkudziesięciu Żydach w Chełmnie nad Nerem, po czym załoga ośrodka zagłady uciekła na zachód.

19 stycznia
Armia Czerwona opanowała Kruszwicę, Kutno, Łódź, Pabianice, Wieluń i Wieruszów.

20 stycznia
Wojska radzieckie zdobyły Kleczew, Koło, Konin, Ślesin i Włocławek. W obozie w Żabikowie Niemcy rozstrzelali kilkunastu więźniów niezdolnych do marszu. Kilkadziesiąt osób spalono żywcem w baraku. Kilkuset więźniów ewakuowano.

Grupa AK z Pleszewa dokonała ataku na stacjonujący w majątku Baranówek oddział Volkssturmu i wysadziła tory kolejowe na odcinku Kowalew-Taczanów.

Greiser o 17.30 ze sztabem Volkssturmu opuścił Poznań. Władze i urzędy Kraju Warty przeniesione zostały do Frankfurtu nad Odrą.

22 stycznia
Wojska radzieckie wyzwoliły Kórnik i dotarły do Antoninka, Czapur i Czerwonaka.

Do Obozu w Żabikowie dotarła grupa 33 więźniów z Ostrołęki eskortowana przez SS. Gdy okazało się, że obóz jest ewakuowany, jeńcy zostali rozstrzelani.

W Ostrowie Wielkopolskim doszło do starcia zbrojnego pomiędzy żołnierzami AK a oddziałami własowców, którzy mieli spacyfikować miasto.

23 stycznia
Kolejne miasta Wielkopolski wyzwalane przez armię radziecką: Ostrów Wielkopolski, Pleszew, Śrem i Wągrowiec. W Pleszewie wycofujących się Niemców zaatakowała ogniem maszynowym grupa żołnierzy AK.

24 stycznia
Wyzwolenie Kobylina i Szamotuł.

25 stycznia
Armia radziecka zakończyła otaczanie Poznania. Twierdza Poznań została bezpośrednio podporządkowana Heinrichowi Himmlerowi, głównodowodzącemu Grupą Armii Wisła. W twierdzy znajdowało się 60 tysięcy żołnierzy, policjantów i członków ugrupowań pomocniczych.

27 stycznia
W Poznaniu trwają zacięte walki. Wyzwolenie Dębca i Wildy.

28 stycznia
Wycofujący się oddział pancerny dywizji SS Hermann Göring rozstrzelał w Rydzynie 8 Polaków za wywieszenie polskich flag na powitanie Armii Czerwonej.

1 lutego
Wojska radzieckie zajęły Sołacz. W walkach o miasto poległo tego dnia 1700 żołnierzy niemieckich.

5 lutego
W Poznaniu nadal ciężkie walki. Niemcy wysadzili Most Chwaliszewski.

8 lutego
Żołnierze radzieccy zdobyli Zamek.

16 lutego
Opór niemiecki ogranicza się już niemal tylko do rejonu cytadeli. Zacięte walki trwają jeszcze przez kilka następnych dni.

23 lutego
Załoga cytadeli skapitulowała. Podczas walk o Poznań poległo 25 tysięcy Niemców, a 23 tysiące dostało się do niewoli. Kapitulacja zakończyła okupacyjne dzieje Wielkopolski.