Filmy

W ramach naszego działania oferujemy wszystkim partnerom lokalnym również materiały filmowe do bezpłatnego użytkowania dla celów edukacyjnych. Mogą Państwo otrzymać kopię DVD, możemy również u Państwa zorganizować pokaz filmowy i przy tej okazji również opowiedzieć o naszej pracy nad tematem.

Film – kuratorskie oprowadzanie

Publikacja Wypędzeni 1939…

„Jasnowłosa prowincja“

  • Polska, Niemcy 2010, 75 minut
  • Scenariusz i reżyseria: Jacek Kubiak, Klaus Salge,  współpraca: Janusz Zemer.  

Film jest dokumentalną relacją o deportacjach obywateli polskich z ziem wcielonych do Rzeszy. Tłem dla historii trzech głównych bohaterów są losy setek tysięcy wysiedlanych Polaków oraz Żydów i setek tysięcy sprowadzanych na ich miejsce Niemców etnicznych z sowieckiej strefy wpływów w Europie wschodniej.

Bohaterami filmu są:

  • Helmut Zwi Steinitz, poznański Żyd, ocalały z Zagłady jako jedyny z całej rodziny, po raz pierwszy po 70-ciu latach przyjeżdża do Polski i – między innymi – odwiedza miejsce zagłady w Bełżcu;
  • Dieter Bielenstein, Niemiec z Łotwy, którego rodzina żyła podczas wojny w Poznaniu na zagrabionym Polakom mieniu, do dziś nie pogodził się z tą niesprawiedliwością;
  • Henryk Jaszcz, Poznaniak, spędził wojnę w Ostrowcu Świętokrzyskim, dokąd wysiedlono jego rodzinę i gdzie on sam przyłączył się do konspiracji.

W opowieść wplecione są epizody innych świadków historii, ofiar nazistowskiej polityki.

„Jasnowłosa Prowincja” miała premierę zagraniczną na antenie niemiecko – francuskiego kanału ARTE (wrzesień 2009).  Dziennik „Le Figaro” nazwał ten film pasjonującym dokumentem o przeprowadzanych przez Hitlera i Himmlera czystkach etnicznych. Poniżej udostępniamy polskojęzyczną wersję filmu. Poza tym film był pokazywany na licznych pokazach publicznych w Polsce i w Niemczech.

plansza-film-jp

Wypędzeni 1939…

  • serial TV, 8 odcinków po 13 minut, 2007/2008
  • Scenariusz i reżyseria: Jacek Kubiak i Janusz Zemer

Jest to popularnie przekazana historia deportacji uporządkowana chronologicznie, począwszy od genezy, jaką były porozumienia rosyjsko-niemieckie w 1939 r. oraz polityka narodowościowa nazistów na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, poprzez kolejne etapy deportacji, pobyt na wygnaniu w Generalnym Gubernatorstwie, aż po  powroty w 1945 r. do najczęściej zdewastowanych i ograbionych domostw.  Narracja budowana jest z relacji świadków i ofiar deportacji, uzupełnionych komentarzami wybitnych historyków polskich i niemieckich.

Serial był emitowany w TVP Poznań, a jego 30-minutowy skrót pod tym samym tytułem nadawany był kilkakroć na antenie Programu 1 TVP oraz TVP Historia.

Relacje świadków

Warthegau

  • serial TV, 6 odcinków po 13 minut, 2008
  • Scenariusz i reżyseria: Dorota Latour, Janusz Zemer, Jacek Kubiak

W kolejnych odcinkach autorzy skupiają się na różnych aspektach życia codziennego  w Warthegau. Sytuacja Polaków na terenach wcielonych do Rzeszy (Warthegau był największą jednostką administracyjną w tym obszarze) była znacznie gorsze niż na pozostałych ziemiach polskich pod okupacją hitlerowską. Naziści chcieli całkowicie zgermanizować te ziemie, deportacje obywateli polskich były tylko jedną z wielu metod.

Serial był kilkakrotnie emitowany  przez TVP Poznań.

Komentarz historyków

Warto poznać niezwykłą historię przyjaźni dwóch rodzin – polskiej i niemieckiej, rozpoczętej właśnie w czasie deportacji obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy i trwającej do dzisiaj.

Relacja Niemki osiedlonej w Warthegau

https://youtu.be/MyvtCEJLqOE

Przesiedlenie Niemców Bałtyckich. Niemiecka kronika filmowa

https://www.youtube.com/watch?v=PXC-AOBHiVc