W dniach 1-3 października br. odbyła się w Mławie prezentacja Wystawy Związku Miast Polskich „Wypędzeni 1939…” dla uczniów szkół mławskich. Po wystawie oprowadzał kurator Jacek Kubiak. W wydarzeniu wzięło udział 586 uczniów z Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika, Zespołów Szkół nr 1, nr 2 i nr 4, Akademickiego Centrum Kształcenia przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, I LO im. Stanisława Wyspiańskiego oraz Ogólnokształcącego Liceum Katolickiego w Mławie.
Natomiast 1 października w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyła się projekcja filmu „Jasnowłosa prowincja” z udziałem i wstępem współtwórcy tego obrazu – Jacka Kubiaka. To nawiązanie do wystawy „Wypędzeni 1939…”, którą od 26 sierpnia Mławianie mogą oglądać w holu Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
„Jasnowłosa prowincja” (Polska, Niemcy 2009, 75 minut, scenariusz Jacek Kubiak, Janusz Zemer, reż. Jacek Kubiak, Klaus Salge), to obraz doceniony przez różne gremia w Polce i w Niemczech. Film ten jest dokumentalną relacją o deportacjach obywateli polskich z ziem wcielonych do Rzeszy. Tłem dla historii trzech głównych bohaterów są losy setek tysięcy wysiedlanych Polaków i Żydów i setek tysięcy sprowadzanych na ich miejsce Niemców etnicznych z sowieckiej strefy wpływów w Europie wschodniej. Bohaterami są Helmut Steinitz, poznański Żyd, ocalały z Zagłady, Dieter Bielenstein, Niemiec z Łotwy, którego rodzina żyła podczas wojny w Poznaniu na zagrabionym Polakom mieniu, oraz Henryk Jaszcz, Poznaniak. Pan Henryk spędził wojnę w Ostrowcu Świętokrzyskim, dokąd wysiedlono jego rodzinę. Film miał premierę zagraniczną na antenie niemiecko-francuskiego kanału ARTE.
Prezentacja filmu, jak i wystawy mławskiej młodzieży były częścią działania Związku Miast Polskich na rzecz Upamiętnienia deportacji obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy. Partnerami projektu są Instytut Zachodni w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Archiwum Państwowe w Poznaniu. Projekt wspierany jest ze środków unijnego Funduszu Europa dla Obywateli, Miasta Poznań, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski – Program „Patriotyzm jutra”.
Wystawę można zwiedzać w Mławie do 17 października 2014 r.