Turek – podsumowanie współpracy

W ramach projektu „Deportacje obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy”, współorganizowanego przez Związek Miast Polskich, Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Poznaniu oraz Instytut Zachodni, a współfinansowanego przez fundusz Europa dla Obywateli oraz Miasto Poznań i Samorząd Województwa Wielkopolskiego dokonaliśmy podsumowania współpracy z grupą wolontariuszy z Liceum w Turku. Zbierali materiały (zdjęcia i dokumenty) oraz wyszukiwali swiadków historii. Efekty ich pracy udostępnimy wkrótce na stronie:  www.wypedzeni1939.pl.

Poniżej publikujemy kilka zdjęć i krótki opis działania wolontariuszy, autorstwa Andżeliki Arent, uczestniczki projektu i dziennikarki szkolnej telewizji.

Uczniowie klasy pierwszej o profilu humanistycznym z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku, od listopada 2014 brali udział w projekcie „Wypędzeni 1939”, który miał na celu upamiętnienie deportacji obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy. W skład zespołu zajmującego się jego realizacją wchodzili: Ilona Apelt, Aleksandra Darul, Daria Olas, Natalia Marciniak, Monika Mariasiewicz, Alicja Jankowska, Katarzyna Skotarek, Martyna Przygońska, Andżelika Arent, Adrian Zięba i Mieszko Muszalski. Opiekunem projektu została pani Iwona Felisiak-Klecha. Zadaniem uczniów było dotarcie do osób, które zostały wysiedlone z Turku i okolic. Następnie spisywano ich wspomnienia, gromadzono zdjęcia, listy… W projekt zaangażowali się także inni uczniowie liceum, którzy chętnie dostarczali informacje na temat swoich dziadków, czy pradziadków. Następnym krokiem ku realizacji zamierzonych celów było przeprowadzanie wywiadów z osobami pragnącymi podzielić się z innymi „swoją – żywą historią”. Materiał zgromadzony przez uczniów jest naprawdę obszerny, a co najważniejsze, wśród opowiadających są ci, do których nikt wcześniej nie dotarł z pytaniem o ich przeszłość, często nawet rodzina nie była świadoma tego, jak wiele przeżyli ich bliscy. Wśród odpowiedzi licealistów na pytanie: „Co dał Ci ten projekt?” można było usłyszeć:

– „mogliśmy oddać hołd ludziom, którzy to przeżyli”
– „uświadomiliśmy sobie, w jak ciężkich czasach żyli nasi dziadkowie”
– „wzrosła nasza świadomość patriotyczna”
– „zdaliśmy sobie sprawę, że historia, wbrew pozorom, dotyczy nas wszystkich.”

Realizacja projektu była możliwa dzięki pomocy pana Bartosza Stachowiaka – dyrektora Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera oraz dzięki pani Wandzie Grzeszkiewicz, która jest dyrektorem Biblioteki Publicznej w Turku.

Andżelika Arent